Windows Live Spaces 16 Mart’ta Kapatılacak

100 tl ye web sitesi

wp-live-spaces Windows Live Spaces Kapanıyor. Dünyanın en iyi CMS‘si (İçerik Yönetim Sistemi) olan WordPress her geçen gün büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 3.1 sürümünü yayınlayan WordPress devlerin gözünü kamaştırıyor. Blog dünyasındaki yarışta Microsoft‘ta sonunda WordPress dedi ve Windows Live Spaces kullanıcılarına aşağıdaki mailleri göndermeye başladı:

Sayın Windows Live Spaces müşterisi,

Bu notu, Windows Live Spaces’ın yakında kapatılacağı ile ilgili size yaptığımız bildirimlerin devamı olarak alıyorsunuz. Henüz bir işlem yapmadıysanız alanınızın içeriğini korumayı öğrenmek için lütfen okumaya devam edin. 16 Mart 2011’de alanınız kapatılacaktır. Ancak, şimdi harekete geçerseniz alanınızın içeriğini yine de koruyabilirsiniz.

Windows Live müşterilerinin Windows Live Spaces bloglarını, blog deneyimlerine bir dizi yenilik kazandıran Word.Press.com’a geçirmelerini sağlamak için birinci sınıf ve yenilikçi bir blog hizmeti olan WordPress.com ile işbirliği yapıyoruz. Mevcut blogunuzu WordPress.com’a geçirmenize veya daha sonrası için kaydetmek üzere onu karşıdan yüklemenize yardımcı olacağız. 16 Mart 2011’de mevcut alanınız kapatılacak ve gereken adımı atmadığınız sürece alanınızdaki içeriğe artık erişemeyeceksiniz. Alanınızın geçiş işlemini başlatmak için burayı tıklayın.

Windows Live hizmetlerinin yeni sürümü ile birlikte, ürünlerde bir dizi değişiklik ve yenilik yaptık. Windows Live kullanıcılarına olağanüstü bir blog çözümü sağlamak amacıyla WordPress.com ile ortaklık kurmaya karar verdik. Ancak bunların sizi etkileyeceğinin farkındayız; bu nedenle, bu e-postadaki bilgiler neler beklenebileceğini netleştirmeyi amaçlamaktadır. Windows Live’a desteğinizi devam ettirdiğiniz için teşekkür ederiz.

Bu geçiş neden yapılıyor?

Müşterilerimiz tümleşik bir istatistik sistemi, taslakların sürekli olarak kaydedilmesi ve istenmeyen postayla-mücadele teknolojisi dahil daha zengin blog işlevleri talep ettiler. Olası en iyi blog deneyimini sunmak üzere size WordPress.com’un ücretsiz hizmetini sağlamak için WordPress.com ile işbirliği yapıyoruz. İçinizden Windows Live Spaces’da zaten blogları olanların bunu kullanmaya başlamasını kolaylaştırırken, diğer yandan Windows Live Spaces’da şimdiye dek oluşturmuş olduklarınızı korumanıza da yardımcı olacağız.

Windows Live Spaces kapanmadan önce yapmanız gerekenler

Alanınızı ziyaret ettiğinizde şu seçenekleriniz olacaktır:

 • WordPress.com’a geçerek blogunuzu yükseltme – Blog posta ve yorumlarınızı WordPress.com’a taşımanın basit bir yolunu sunacağız.
 • Blogunuzu karşıdan yükleme – Elinizde bir kopyasını tutmak için eski postalarınızı karşıdan yükleyebilirsiniz. Ayrıca hem bunu yapıp hem de sonra WordPress.com’a geçebilirsiniz.
 • Alanınızı silme – Artık bir alanınızın olmasını istemediğinize karar verirseniz, onu kalıcı olarak silme seçeneğiniz vardır. İçeriğinizi kaydetmek istiyorsanız, lütfen bunu alanınızı silmeden önce yaptığınızdan emin olun.
 • Blogunuzu inceleme – Yakında alanınız kapatılacak, ancak blogunuzu incelemeniz ve kendiniz için doğru kararı vermeniz için yine de biraz zamanınız olacak. WordPress.com’da yapabileceğiniz şeyler bizi çok heyecanlandırıyor ve umarız bu gelişmiş blog deneyiminden yararlanmaya karar verirsiniz.

Not: araçlar, konuk defter, listeler, notlar ve taslak postalar gibi bazı içerikler geçirilmeyecektir. Bu tür içeriğin nasıl korunacağı hakkında daha fazla bilgi için Sık Sorulan Sorular’a bakın.

Size uygun bir olasılığı seçmek için alanınıza gidin.

WordPress.com’a geçtiğinizde neler bekleyebilirsiniz?

Posta, yorum ve bağlantılarınızın tümü aktarılır ve blog güncelleştirmelerinizi Messenger arkadaşlarınızla paylaşma seçeneğiniz olur.

WordPress.com’da, blogunuzun performansını ve kimlerin ziyaret ettiğini izlemenize yardımcı olan araçlarınız olur. Kişilerin sizi bulmasını ve sizin de kafa dengi kişileri bulmanızı sağlayan etiketleme özelliğine sahip olursunuz. Süper blog yorum özelliği ve temiz bir deneyimi sürdürmenize yardımcı olmak için istenmeyen izleme postasını önleme özelliği içerir. Diğer özelliklere (Sayfa İngilizce’dir) göz atın.

Windows Live’ı kullandığınız için teşekkürler, umarız yeni blog deneyimi hoşunuza gider.

Saygılarımızla,

Windows Live ekibi

Sık Sorulan Sorular

S: WordPress.com nedir?
Y: WordPress.com, Windows Live Spaces’a benzeyen ücretsiz bir blog sitesidir. WordPress.com’da, deneyiminizi özelleştirmek üzere olağanüstü tema ve pencere öğeleri, blogunuzun performansını ve kimlerin ziyaret ettiğini izlemenize yardımcı olan araçlar bulacaksınız. Kişilerin sizi bulmasını ve sizin de kafa dengi kişileri bulmanızı sağlayan etiketleme özelliğine sahip olursunuz. Süper blog yorum özelliği ve temiz bir deneyimi sürdürmenize yardımcı olmak için istenmeyen izleme postasını önleme özelliği içerir.

S: Windows Live Spaces içeriğime ne olacak ve neleri geçirebileceğim?
Y: Windows Live Spaces’da şu an bulunan farklı işlevlerin ve bunlardan neler bekleyebileceğinizin listesi aşağıda verilmiştir:

 • Bloglar ve yorumlar: Geçiş yapmayı veya karşıdan yüklemeyi seçerseniz, blog içeriğiniz (eklenen fotoğraf, video ve yorumlar dahil) de sizinle birlikte gelir.
 • Fotoğraflar: Blogunuzun parçası olmayıp Windows Live’a ait olan fotoğraflar SkyDrive’da kalmaya devam eder, dilerseniz onları başkalarıyla paylaşmayı da sürdürebilirsiniz. Blogunuzu geçirmeyi seçerseniz, blogunuzun parçası olan fotoğraflar da geçirilir. Fotoğraflarınızı paylaşan diğer hizmetler tarafından sağlanan başka herhangi bir modül eklerseniz, bunlar geçirilmeyecektir.
 • Ziyaretçiler sizi bulacakları yeri bilecekler: Geçiş yaparsanız, blogunuza ve ilgili makalelerinize yapılan varolan bağlantılar çalışmaya devam eder ve ziyaretçileriniz WordPress.com’daki yeni konumunuza yönlendirilir. Ayrıca Windows Live Messenger’a son eklediğiniz postalarla arkadaşlarınıza güncel bilgi sağlamaya da devam edebilirsiniz.
 • Özel bloglar: Özel blogunuz varsa, geçiş sırasında başka bir seçeneği belirlemediğiniz sürece blogunuz özel olarak işaretlenir. Blogunuzu eski Windows Live Messenger arkadaşlarınızla paylaşabilir veya yalnızca birkaç kişiyi WordPress.com’a davet etmeyi seçebilirsiniz.
 • Araçlar, konuk defteri, listeler, notlar ve taslak postalar: Ne yazık ki bunları taşıyamazsınız. Taslak postalarınızı sonraki aylarda yayımlamayı ve geçişten önce liste ve notlardaki içeriği blogunuza taşımayı göz önünde bulundurabilirsiniz.
 • Profil ve Kişiler modülleri: Bu bilgiler Windows Live’da kalır. Yeni blogunuzu Profilinize ekleyebilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

S: Şu andan başlayarak Windows Live Spaces’ın kapatıldığı tarihe kadar neler bekleyebilirim?
Y: Şu anda ve 16 Mart 2011’e kadar geçmiş postaları incelemeye devam edebilir, daha sonrası için kaydetmek üzere içeriği karşıdan yükleyebilir ve blogunuzu WordPress.com’a yükseltebilirsiniz. 16 Mart 2011’de, Windows Live Spaces kapanacak ve blogunuza artık erişemeyecek veya onu geçiremeyeceksiniz.

S: Nereden daha fazla bilgi edinebilirim?
Y: Windows Live Spaces kullanan bir çocuğun ebeveyni misiniz? Özel blogunuz var mı? Windows Live Spaces’a içerik yayımlamak için Writer’ı mı kullanıyorsunuz? Başka sorularınız var mı? Ek bilgi ve kaynaklar için Yardım Merkezi‘mizi ziyaret edin.

Written by on Mart 3, 2011 under Teknoloji Haberleri, Web Dünyası, WordPress .

Tags: , , , ,

Webmaster

Comments

 • Oha

  03 Mart 2011, 18:50


  Bill amca da doğru yolu bulmuş.

Add a Comment

* means field is required.

Name *

Mail *

Website